KALENDARZ WYDARZEŃ 2022

GIS Day Poznań 2022

Czym jest GIS Day?

GIS Day to coroczne święto geoinformacji, podczas którego na całym świecie odbywają się różnego rodzaju konferencje i wydarzenia, mające propagować nowoczesne rozwiązania w zakresie geografii. Zainicjowane przez światowego lidera analityki przestrzennej Esri, które po raz pierwszy odbyło się w 1999 roku. My obchodzimy już XXI edycję GIS Day w Poznaniu.
Gdzie i kiedy?
Poznański GIS Day 2022 odbędzie się 16 listopada w budynku Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ulicy Bogumiła Krygowskiego 10.
Więcej informacji

 


Dzień Geografa 2022

Szanowni Państwo!

W imieniu władz dziekańskich Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszam na tegoroczne obchody Dnia Geografa w Collegium Geographicum UAM, które rozpoczniemy w piątek, 22 kwietnia o godzinie 12:00 w Auli im. prof. Bogumiła Krygowskiego.

O szczegółach informujemy na załączonym plakacie:


GeoNight W 2017 roku Francuski Narodowy Komitet Geograficzny (CNFG) zainicjował pierwszą „Nuit de la Géographie (GeoNight)” GeoNight w 2022 roku jest już szóstą edycją i odbędzie się w piątek, 1 kwietnia 2022 roku.
 
W ramach przygotowań do podróży do Indonezji po raz kolejny studenci WNGiG biorą udział w GEONIGHT!
Podczas tegorocznej edycji Uczestnicy projektu GEOpraktyki opowiedzą o pacyficznym pierścieniu ognia, na terenie którego będą realizować swoje badania.
 
Będzie aktywnie i egzotycznie!
Zapraszamy i do zobaczenia o godzinie 20.00 na platformie Teams 🙂 Więcej informacji na platformie https://www.geonight.net/471-2/
Podobnie jak w poprzednich latach, mamy nadzieję, że organizowane wydarzenia odniosą sukces na całym świecie! Główne cele GeoNight są stosunkowo proste: jednej nocy (lub wieczoru) w roku, na całym świecie organizowane są jednocześnie wydarzenia. Wydarzenia te powinny mieć na celu zwrócenie uwagi na geografię i geografów, dać szerszej publiczności szansę na zapoznanie się z koncepcjami i badaniami geograficznymi oraz uczynić badania geograficzne bardziej dostępnymi. Wszystkie wydarzenia dostępne są na stronach internetowych: www.geonight.net

Przedstawiamy plan działalności Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego na semestr wiosenny. Zaplanowane na godzinę 18:00, w wybrane czwartki miesiąca, prelekcje będą odbywały się w formie on-line na platformie MS Teams. Umożliwiło to zaproszenie do naszego oddziału gości z innych regionów Polski.

Plan prelekcji OP PTG 2021-2022 (semestr wiosenny)

Serdecznie zapraszam Państwa także na zaktualizowaną stronę internetową naszego oddziału: http://ptg.web.amu.edu.pl/


Organizatorzy
Instytut Geoekologii i Geoinformacji WNGiG UAM
Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich
Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej

Kształty form terenu, ich pochodzenie, ewolucja i wiek są przedmiotem badań geomorfologów. Geomorfologia jest także nauką o dużym znaczeniu praktycznym, ponieważ wiele procesów rzeźbotwórczych stanowi znaczne zagrożenie dla działalności człowieka i coraz częściej powodują znaczne szkody, a nawet ofiary. Poznanie różnorodności form terenu oraz znajomość procesów rzeźbotwórczych umożliwia zrozumienie funkcjonowania środowiska przyrodniczego, ale jest także podstawą racjonalnego zagospodarowania i wykorzystania środowiska życia człowieka. Wśród efektów globalnych zmian klimatycznych są także zmiany intensywności procesów rzeźbotwórczych, a w efekcie przemiany rzeźby powierzchni terenu. Zachodzące zmiany klimatyczne zwiększające ryzyko zdarzeń ekstremalnych wymagają podejmowania praktycznych działań ograniczających ich potencjalny wpływ na środowisko geograficzne, a zwłaszcza działań zapewniających bezpieczeństwo społeczności ludzkich.

Aby pokazać rolę geomorfologii w zrozumieniu i kształtowaniu krajobrazu oraz przedstawić różnorodność form terenu na świecie, w pierwszym tygodniu marca, tj. w dniach 28 luty- 4 marca, będziemy obchodzić Ogólnopolski Wirtualny Tydzień Geomorfologii. Pragniemy w tym okresie promować geomorfologię – jej problematykę badawczą, metody badawcze i znaczenie aplikacyjne. Jest to bowiem jedna z dziedzin geografii wciąż mało doceniana w społeczeństwie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzecim Poznańskim Wirtualnym Tygodniu Geomorfologii, który odbędzie się w dniu 1 marca br. o godz. 10:00 on-line w aplikacji MS Teams.

Dołącz na komputerze lub w aplikacji dla urządzeń przenośnych

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Z różnymi aspektami interdyscyplinarnych badań geomorfologów i ich warsztatem badawczym będzie można się zapoznać w trakcie sesji naukowej.

1 MARCA, WTOREK

10 – 10:10 – Otwarcie, Dziekan WNGiG prof. UAM dr hab. Grzegorz Rachlewicz, prof. UAM dr hab. Małgorzata Mazurek

10:10 – 10:40 – dr hab. Jacek Tylkowski, prof. UAM; dr Marcin Winowski, prof. dr hab. Andrzej Kostrzewski, prof. dr hab. Zbigniew Zwoliński
Geomorfologiczne przemiany wybrzeża klifowego Wyspy Wolin

10:45 – 11:15 – dr hab. Alfred Stach, prof. UAM
O potencjalnych związkach między tworzeniem modeli rzeźby terenu i struktur osadowych a układaniem puzzli

11:20 – 11:50 – dr hab. Marek Ewertowski, prof. UAM; dr Izabela Szuman; dr Jakub Kalita; prof. dr hab. Leszek Kasprzak; dr Aleksandra Tomczyk
Kiedyś to było zimno! Czyli o tym jak z rzeźby terenu i osadów odczytujemy historię o dawnych zlodowaceniach w Wielkopolsce

11:50-12:00 – Dyskusja

Zachęcamy także do udziału w quizie przygotowanym przez dr hab. Renatę Paluszkiewicz prof. UAM i dr Ewelinę Lipkę pt.: Woda, wiatr czy lód? Quiz geomorfologiczny.


Festiwal XIX Dni Turystyki 21-22 marca 2022 r.

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt serdecznie zaprosić Państwa wraz ze swoimi uczniami na Festiwal XIX Dni Turystyki, który odbędzie się w dniach 21-22 marca 2022 r. w formule online na platformie MS Teams.

Dzień 21 marca (poniedziałek) dedykowany jest w szczególności dla uczniów szkół. Specjalnie dla Państwa i Uczniów zostanie przygotowany blok prelekcji prowadzony w trybie online. Zapraszamy Państwa na ciekawe wystąpienia oraz warsztaty. Podczas festiwalu będą mogli wziąć Państwo udział w wirtualnych atrakcjach takich jak: warsztaty wyrabiania breloczków z masy solnej, warsztaty czerpania papieru, dzięki którym uczniowie będą mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru czy wirtualny escape room ,,Mario na Erasmusie’’. Informacje o szczegółowym programie i liście prelegentów prześlemy wkrótce.

W celu zgłoszenia grupy oraz zapisów na wirtualny escape room, prosimy o wypełnienie formularza:

https://forms.gle/eTMuVBNX2LYtAJ386

Udział w festiwalu jest bezpłatny. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.dniturystyki.pl  oraz na Facebooka www.facebook.com/dni.turystyki/ i Instagrama www.instagram.com/dni_turystyki/, gdzie mogą Państwo dowiedzieć się o nas więcej.

Pozdrawiamy, Organizatorzy XIX edycji Dni Turystyki