Festyn Naukowy w Środzie Wielkopolskiej 2019

W dniu 30.03. 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Wielkopolskiej w ramach projektu „Być jak Ignacy” odbył się  „Festyn Naukowy”.  Celem festynu była popularyzacja nauki połączona z możliwością uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach rozwijających zainteresowania młodych uczestników. Proponowane wykłady i warsztaty skupiały takie dziedziny nauki jak fizyka, chemia, optyka, bakteriologia, geografia i geologia. Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych reprezentowali Profesor Roman Matykowski, dr Wojciech Stawikowski wraz ze Studenckim Kołem AAPG przy UAM,  mgr Wioleta Franczyk oraz studenci działający w kole naukowym SKNG, a także Kole Naukowym Geologów.

Podczas warsztatów pt. „TREŚCI GEOGRAFICZNE I NIE TYLKO NA ZNACZKACH POCZTOWYCH” oraz „DLACZEGO WARTO ZNAĆ MAPĘ POLITYCZNĄ ŚWIATA?”  stwarzano uczniom możliwość kształcenia myślenia naukowego definiowanego jako umiejętność formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody i społeczeństwa oraz wykorzystania wiedzy o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów.

 

 

 

 

 

Pani Wioleta Franczyk podczas warsztatów pt.:  „HISZPANIA: GORĄCY KRAJ, GORĄCA KREW, GORĄCE SERCA” przybliżyła uczestnikom wiadomości na temat Hiszpanii (położenie, kultura, zwyczaje).

 

 

 

 

Studenci z Koła geologów naftowych (AAPG) wraz z opiekunem, w ramach warsztatu „Podziemne skarby spod Środy” przybliżyli uczniom oraz ich rodzicom tematykę występowania obecności węglowodorów, zarówno we wschodniej Wielkopolsce, jak i w sposób ogólny: skąd mamy ropę i gaz, jak powstają, w jakich skałach oraz strukturach się koncentrują. W tym celu zaprezentowana została rzadkość: rdzenie ze stref gazonośnych z głębokości kilku kilometrów. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudzała też kolekcja skamieniałości powiązanych z poszukiwaniami węglowodorów. Młodzi goście mieli też okazję wykonać proste zadania rysunkowe związane z geologią. Atrakcją była prezentacja obiektów o skali mikro (ziaren piasku i mikroskamieniałości) poprzez specjalną kamerę powiększającą.

 

 

 

 

Koło Naukowe Geologów przygotowało dwa moduły. Pierwszy: warsztat „STWÓRZ WŁASNĄ SKAMIENIAŁOŚĆ” dał małym gościom festynu szczególnie dużo frajdy. Mogli własnoręcznie stworzyć gipsowy model wybranego okazu skamieliny. Ponadto zaprezentowana została „Wystawa okazów mineralogicznych i paleontologicznych”. Eksponowane były szczególnie piękne i ciekawe minerały oraz skamieniałości, co poparte było bogatymi objaśnieniami słownymi tłumaczącymi sposoby powstawania, metody rozpoznawania i poszukiwań, a także prezentacją szczególnych właściwości prezentowanych okazów.

Warto zaznaczyć, iż w Festynie udział wzięło kilkudziesięciu pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przeprowadzona po raz kolejny inicjatywa organizacji tego naukowego wydarzenia na pewno stanęła na wysokim poziomie oraz jest bardzo dobrym sposobem motywowania dzieci, młodzieży oraz dorosłych do wyjścia z domu i aktywnego (nie tylko psychicznie, umysłowo, ale również fizycznie) spędzenia czasu.

Relacja na stronie szkoły.