We wrześniu 2022 roku odbyły się na naszym Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych warsztaty pt. Geologiczne Puzzle, czyli poukładajmy wiedzę o Ziemi.
Uczestniczyło w nich blisko 80 uczniów szkół średnich. Znalazła się wśród nich młodzież:
-
- XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu,
- I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu
- Technikum Geologicznego z Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu.
W ramach naszych warsztatów odbyło się łącznie sześć mocno zróżnicowanych tematycznie zajęć, w których uczestniczyli wszyscy uczniowie. Dzięki tej różnorodności młodzież dowiedziała się, że geologia to nie tylko badanie skał i minerałów. Mieli oni okazję dowiedzieć się, że nauka ta potrzebna jest chociażby przy budowie autostrad, mostów i domów, w trakcie poszukiwań różnych złóż, dawnych wydarzeń przyrodniczych takich, jak sztormy i tsunami z możliwością ich datowania. Zobaczyli także, że geologia to badania mikroskopowe i chemiczne wymagające najnowszych technologii i wysokiej precyzji… Warto dodać, że także w badaniach współczesnych zmian klimatycznych uczestniczą geolodzy wykorzystując do tego swoją wiedzę o dawnych wydarzeniach…
Tytuły naszych warsztatów, które odbyły się na WNGiG:
-
- Grunt to podstawa – uczniowie mieli możliwość zapoznać się z zarysem geologii inżynierskiej – dowiedzieli się m.in. dlaczego geolog jest potrzebny na budowie dróg czy każdego budynku, czym jest upłynnienie gruntu …
- To i owo o deformacjach w skałach, czyli czym zajmuje się geolog strukturalny – tutaj uczniowie zapoznali się z trochę „twardszą” geologią; poznali rodzaje deformacji w skałach i mogli zobaczyć je na własne oczy…
- Latający geolog – drony w geologii – nie każdy geolog chodzi jedynie z młotkiem przy pasku – niektórzy „bujają w chmurach” – w nowoczesnych badaniach wykorzystujemy także drony do badań zarówno geologicznych, jak i środowiskowych…
- Co nam mówi osad – w trakcie zajęć uczniowie zobaczyli czym jest sedymentologia w praktyce; mieli możliwość m.in. obejrzeć osady sztormowe zarówno gołym okiem, poznać ich charakterystykę, a następnie zerknąć na świat w mikroskali, czyli obejrzeć osady w mikroskopie…
- Geologiczny mikroświat – Mikroskopia skaningowa w geologii – geologia to także obserwacje w świecie mikro – takim naprawdę MIKRO – przy powiększeniu nawet 1000x; dzięki mikroskopii skaningowej uczniowie zobaczyli minerały oraz mikroskamieniałości w innej skali; dowiedzieli się także, że niektóre mikroskopy pozwalają zbadać także skład chemiczny próbki, co nie wydaje się już tak oczywiste…
- Co w skale „piszczy” lub błyszczy – na warsztatach uczniowie mieli okazję oczywiście zobaczyć, dotknąć, porysować, a nawet spróbować niektórych minerałów i skał – czyli dotknąć tego, co najbardziej z geologią się nam kojarzy…
DZIĘKUJEMY ZA WASZĄ OBECNOŚĆ I ZAPRASZAMY PONOWNIE!!!
W przyszłości mamy nadzieję, że ponownie uda się nam zorganizować podobne warsztaty dla Wszystkich chętnych – może o nieco odmiennej przyrodniczej tematyce (klimatologia, meteorologia i in.)