Dzień polarny – tam, gdzie słońce nie zachodzi 2019

W dniu 14.05.2019r. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych z okazji 35-lecia działalności naukowej na Spitsbergenie zostały zorganizowane warsztaty dla młodzieży pt. „Dzień polarny – tam, gdzie słońce nie zachodzi” pod kierownictwem dr Magdaleny Kugiejko. Zaproszono około 90 licealistów wraz z nauczycielami ze szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu.

Cykl warsztatów składał się  dziesięciu 20 minutowych części poświęconych odrębnym aspektom badań polarnych. Prelekcje odbywały się w różnych miejscach Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, jakimi m.in. były: pracowania meteorologiczna znajdująca się na dachu budynku, laboratorium dendrologiczne, sale wykładowe i komputerowe oraz obszar przy Różanym Strumieniu. Dotyczyły one m.in. logistyki w obszarach polarnych, szybkiego tempa topnienia lodowców, pomiaru przepływu ilości wody w rzekach, specyfiki roślinności tundry, a także warunków atmosferycznych na Spitsbergenie. Ponadto przeprowadzono warsztaty, podczas których uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności obsługi dronów oraz późniejszego wykorzystania materiałów do tworzenia map.

Głównym celem wydarzenia było nawiązanie bezpośredniego kontaktu z uczniami, którzy interesują się geografią i glacjologią. Wykorzystana forma przekazu wiedzy została bardzo pozytywnie przyjęta przez wszystkich uczestników, którzy z zaangażowaniem brali udział w kolejnych etapach przygody naukowej na WNGIG. Zwieńczeniem dnia był konkurs zorganizowany przez studentów, którzy pomagali przy organizacji przedsięwzięcia jako opiekunowie grup. Zaproszeni uczniowie poprawnie odpowiadając na pytania mieli szansę na wygranie sprzętu turystycznego, co dodatkowo wzbudziło ich zainteresowanie.

Na zakończenie Dnia Polarnego opiekunowie wraz ze swoimi grupami udali się do auli, gdzie przeprowadzono quiz sprawdzający zdobytą dotychczas wiedzę oraz podsumowano całe wydarzenie. Mamy nadzieję, że sposób w jaki zaaranżowano całą imprezę sprawi,
że uczniowie z chęcią wrócą na nasz wydział aby poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć cenne doświadczenie.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które włączyły się w organizację, prowadzących warsztaty i wolontariuszy!


Projekt pt.: „Dzień polarny – tam, gdzie słońce nie zachodzi” jest finansowany w ramach wsparcia Fundacji UAM